Milí příznivci Dílny,

v rámci výtvarné skupiny mamART vystavuje zakladatelka Dílny  Martina Žigmundová své fotografie - sérii portrétů na výstavě Komunikace v Ouky Douky Coffee.

Kdo má zájem se podívat, je možnost od 2.června do konce srpna 2018.

Vernisáž je 2.6. od 18 hod. Rádi vás uvidíme!

pozvanka vystava Ouky Douky Coffee

Pin It

článek I

Pin It

 

martina 3

Malujeme barvami, které se ředí terpentýnovým nebo lněným olejem.

Olejové barvy nelze ředit vodou.

Hutnost barvy, kterou nanášíme na plátno je asi tak jako mazací máslo. Ani málo ani moc tekutá hmota.

Barva musí překrýt celou plochu plátna. Neměly by zbýt místa bez pokrytí barvy.

Můžete začít náčrtem světlou barvou (př. světle oranžovou).

Nejlepší je předem si rozvrhnout, kompozici na celé plátno, aby se vám nestalo, že se vám kus zamýšleného výjevu nevejde.

Poté začnete malovat. Postup je již na vás, ale mělo by to být podobně jako u kresby ve stylu, že bude obraz celou dobu stejně pokrytý, stejně detailní.

Tj. nebudete např. mít hotovou celou levou horní část a na zbytku nic nebude.

Hodně štěstí!

 

Myslete na sebe, na své zdraví a tvořte!

vaše Martina

 

 

Pin It

Letící plavec

V předchozím článku jsme řešili otázku "PROČ" malovat, nyní si položme otázku otázku "JAK" ?

Nejde teď o techniku, ale zpíše o způsob. Svůj styl malby si budete hledat dlouhodobě, a bude se v průběhu života nejspíše měnit spolu s vámi a spolu s prohlubováním vašich vědomostí a se zkušeností s malbou.

Ale to, ale to jak začnete, může malinko ovlivnit, pokud se rozhodnete:

A/ pro relaxační malbu - jen pro sebe, meditaci, odpočinek. V tomto případě není potřeba umět příliš technické věci.

B / pro malbu s dosahem - chci něco okomentovat, vyjádřit se, zkritizovat a pochopit. Myslím, že je potřeba znát a umět - postavu, perspektivu, portrét, zátiší, krajinu, aby vás neznalost neomezovala v rozletu tvorby a ve vašem sdělení, je potřeba studovat, minimálně na kurzech a samostudiem.

C/ pro malbu jako živobytí - aneb malba je můj život, je to moje stopa, seberealizace, nic jiného mě prakticky nezajímá. Předpokládá se, že v tomto případě je vysoká potřeba  znalostí, talentu, studia i na Vysoké škole, kontaktů a dalšího.

V prvním kroku jde o to, překonat svůj ostych a strach. Mnoho lidí má, z mé zkušenosti a ohlasu, několik let nakoupeno na malbu olejovými barvami, ale mají obavu, že je to příliš náročné, nezvládnou to a další.Na to odpovídám často, že malovat může opravdu každý. Z kurzů mám zkušenost, že již po první lekci si lidé odnášejí  naprosto originální, svůj obraz. Každý jiný s osobním stylem a vkusem namalovaný. Jde o to,pro který styl a motivaci, která vás k malování vede. Nejde přece o to vyhrát. V této oblasti se nevyhrává ani neprohrává. Jde o proces tvorby, ne o výsledek. Malování je jedinečná činnost. Již za hodinu malby máte před sebou jasný výsledek své práce. To je možná právě to, co potřebujeme. Vidět svou práci. Picasso řekl, že malování je jako psaní svého deníku. Zaznamenáváme, co zaměstnává momentálně naši mysl. Zobrazujeme v malbě naše podvědomí. Zřetelně i tak, že vám třeba některé věci dojdou až zpětně.

Strach není proto na místě. Je to osvobozující a naprosto svobodná činnost. Výsledek je jedno, protože jeden vás za něj pochválí a dalšímu se to třeba líbit nebude, ale to vás nemusí zajímat. Vás zajímá ta cesta a ne cíl. Po pár malbách uvidíte pokrok ve stylu. Je to jako v běhu. Po prvé to možná půjde kostrbatě, po desáté si to již pěkně prožijete a užijete.

Myslete na sebe, na své zdraví a tvořte!

vaše Martina

 

Pin It

 Motivační obraz

Nejdříve bysme si měli odpovědět na otázku „Proč chceme malovat“ ?

Je to z důvodu relaxace ? Nebo se chcete pomocí malby vyjadřovat?

Mnoho umělců začalo tvořit, když byli v nějaké krizové situaci.

Byla to pro ně nutnost, chtěli se vymalovat ze stresu, z nemoci anebo ze ztráty.

My, lidé, máme tvořivost a kreativitu v sobě. V běhu času, se nám nedostává volného času na tyto činnosti. Nejdříve je tu studium, potom také práce a ještě navrch rodina.

Ale co se stane s člověkem, když úplně potlačí svou kreativní složku? Troufám si tvrdit, že se z něj stane stroj. Plníme své povinnosti, ale nemáme čas na sebe a na pohroužení se do svého nitra. Tvorba je vytržení z běžné reality. Pomáhá nám to najít si čas na meditaci, sice aktivní, ale meditaci o tom, kdo jsem a kam kráčím...

Pokud chci něco utvořit, sdělit ostatním, musím k tomu něco nastudovat, opřít se o data, inspirovat se u dalších tvůrců a tím si rozšiřovat obzory. Proto si  myslím, že tvorba si zaslouží své pevné  místo v našem životě. Je to výborná psycho - hygiena a prostor pro rozvoj osobnosti.

Myslete na sebe, na své zdraví a tvořte!

vaše Martina

 

Pin It